MX kaydı, SPF kaydı, PTR kaydı nedir? Ne işe yarar ?

Bu yazımızda hosting sektörü ile yeni ilgilenmeye başlayanlar için e-posta alım ve gönderimlerinde hayati öneme sahip DNS kayıtları ile ilgili bilgi verilecektir.MX kaydı nedir? Ne işe yarar?

MX kayıtları, bir e-posta hesabına gelen e-postaları kullanıcının e-posta hesaplarını barındırdığı sunucuya yönlendirilmesini sağlayan alan adınız ile ilişkilendirilmiş DNS kayıtlarıdır. Bu DNS kayıtları hosting sağlayıcınız tarafından yönetilmektedir.
MX kayıtları birden fazla olabilir. Birden fazla kayıtlarda 10, 20 vb. değerler ile önceliği belirtilir. Örnek olarak bir kullanıcıya e-posta gönderildiğinde ilgili e-posta hesabının alan adına ait DNS kayıtların içerisinde yer alan MX kayıtlarından önce 10 değeri ile önceliği belirtilen MX kaydına ait sunucu kontrol edilir. Eğer bu sunucuya erişilemez ise 20 vb. değeri ile belirtilmiş sunuculara erişim kontrol edilir. Böylece bir e-posta sunucusu çöktüğünde diğer sunucular üzerinden Load Balance ile sorunsuz olarak e-posta kullanımına devam edilebilir.
Örnek bir MX kaydı aşağıdaki gibidir. Örnekte A kaydı ile birlikte MX kayıtları örneği gösterilmektedir. A kaydında yerel ipler kullanılmıştır.

A kaydı
mx1.yardimmerkezi.net  192.168.1.1
mx2.yardimmerkezi.net  192.168.1.2
MX Kaydı
10  mx1.yardimmerkezi.net
20  mx2.yardimmerkezi.net


SPF kaydı nedir? Ne işe yarar?

SPF kaydının açılımı Sender Policy Framework Türkçe karşılığı ile Gönderen Politika Çerçevesi’dir.
SPF kaydı, alan adınız için hangi e-posta sunucuları üzerinden e-posta gönderme iznine sahip olduğunu tanımlayan DNS kayıtlarından biridir. TXT kaydı olarak DNS Kayıtları içerisine eklenmektedir. SPF Kaydının amacı, SPAM iletilerin engellenmesidir. Günümüzde bir çok mail sunucular üzerinde SPF kaydı olmayan alan adlarına ait e-posta hesaplarından e-posta kabul edilmemektedir.
Örnek ile açıklayacak olursak [email protected] e-posta hesabının bulunduğu mail sunucu üzerinden mail çıkış ipsi 192.168.1.1 olduğunu varsayalım. [email protected] e-posta hesabından SPF kontrolü yapan bir sunucuya mail gönderildiğinde SPF kayıtları içerisinde 192.168.1.1 ip adresi yer almıyor ise sunucu gönderilen maili SPF doğrulaması yapamadığı için reddececektir. Eğer SPF kayıtları içerisinde 192.168.1.1 nolu ip olur ise bu mail sunucu tarafından kabul edilecektir. Vermiş olduğumuz örneğe uygun SPF kaydı aşağıdaki gibidir. Tekrar belirtmek gerekir ise SPF kayıtları TXT kaydı olarak eklenmektedir. SPF kayıtlarında tek ip belirtilebildiği gibi blok olarak ip belirtebiliriz.

v=spf1 ip4:192.168.1.1 a mx -all                tek ip
v=spf1 ip4:192.168.1.1/24 a mx -all        blok ip

PTR kaydı nedir? Ne işe yarar?

PTR kaydı, RDNS olarakda adlandırılmaktadır. Ters isim kaydı anlamına gelmektedir.
PTR kaydı tanımlaması ip bloğunun ait olduğu servis sağlayıcılar üzerinden gerçekleştirilmektedir. X firmasından bir sabit ip adresi alındı ise ve bu X firmasından alınan ip adresi mail sunucu üzerinden kullanılacak ise mail sunucunuza vermiş olduğunuz HOSTNAME ip adresine tanımlanması gerekmektedir. Eğer tanımlanmaz ise PTR kontrolü yapan bir çok mail sunucular üzerinde, mail sunucunuz üzerinden gönderilen mailler reddedilecektir.
Sunucunuza vermiş olduğumuz HOSTNAME örnek olarak mail-01.yardimmerkezi.net olduğunu düşünürsek ip bloğuna sahip ISP firmasınca yapılacak kayıt aşağıdaki gibi olmalıdır. Örnek yerel ipler üzerinden verilmiştir.

192.168.1.1
mail-01.yardimmerkezi.net.
DNS sorgularında gözükecek kayıt aşağıdaki gibidir.
1.1.168.192.in-addr.arpa -> mail-01.yardimmerkezi.net

“MX kaydı, SPF kaydı, PTR kaydı nedir? Ne işe yarar ?” üzerine 2 yorum

 1. Teşekkürler. Çok faydalı şekilde açıklamışsınız . Bir yere takıldık. Şöyleki

  “v=spf1 ip4:192.168.2.1 a mx ptr include:domain.com ~all”

  bu kayıt ile birlikte hem SPF hemde PTR kaydı oluşmuş mu oluyor

  Cevapla
  • Merhaba,

   Aşağıdaki TXT dns kaydı ile sadece SPF kaydı oluşturabilirsiniz. PTR kaydı tanımlaması DNS sunucu üzerinden yapılması gerekmektedir. Hosting hizmeti veya sunucu hizmeti almış olduğunuz yer tarafından PTR kaydı tanımlanabilir.

   “v=spf1 ip4:192.168.2.1 a mx ptr include:domain.com ~all”

   Cevapla

Yorum yapın