CentOS 7 sabit ip tanımlama

CentOS 7 işletim sisteminde bir ağ birimi üzerinde sabit bir ip adresi tanımlamak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

CentOS 7 ile birlikte bir çok değişiklikler ve yenilikler olmuştur. Bunlarda bir taneside Network Manager‘dir. Network Manager ile birlikte ağ birimleri ve bağlantıları kontrol edilebilir.

Network Manager servisinin durumunu doğrulamak için:

systemctl status NetworkManager.service

Network Manager tarafından yönetilen, çalışan ağ birimini görüntülemek için:

nmcli dev status

NetworkManager-yardimmerkezi
Şimdi enp0s3 ağ biriminin sabit ip yapılandırmasını gerçekleştirelim. Bunun için öncelikle /etc/sysconfig/network-scripts klasörüne gidelim ve ifcfg-enp0s3 dosyasını yapılandıralım. Eğer ifcfg-enp0s3 yoksa oluşturulabilir. Bu illa enp0s3 olacak diye bir kaide yok sizde farklı gözükebilir:

 cd /etc/sysconfig/network-scripts

network-script-yardimmerkezi
ifcfg-enp0s3 dosyasını açarak aşağıdaki değişkenlerin düzenlenmesi gerekir:

nano ifcfg-enp0s3

ifcfg-yardimmerkezi
NM_CONTROLLED=no parametresi ile Network Manager’e ağ yapılandırması için bu dosyanın kullanılacağı gösterilir. ONBOOT=yes ise network servisi veya sunucu yeniden bağlatıldığında ağ birimin otomatik olarak aktif olmasını sağlamaktadır. Yapılan değişiklikler kayıt edildikten sonra network servisi yeniden başlatılır.

systemctl restart network.service

Şimdi ise aşağıdaki komut ile yapılan işlemleri doğrulayabilir ve ağ birimin sabit ip alıp almadığını kontrol edebiliriz:

ip add

ip-add-yardimmerkezi
Bir başka yazıda görüşmek üzere sağlıcakla kalın…

Yorum yapın